Soja (Glycine Willd, Glycine Max)

Soja to wyjątkowa roślina, o której podstawowych, lecz niezwykłych właściwościach warto wiedzieć.

Soja jest rośliną strączkową, jednoroczną. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W Chinach znana jest już od 4 tys. lat! Soja, którą stosuje się do produkcji żywności, to soja warzywna(Glycine max).

Soja zawiera niemal wszystkie aminokwasy, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, a które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wskaźnik strawności aminokwasów białek (PDCAAS) dla białka sojowego wynosi 1,00 (tyle samo co jajko kurze), natomiast wartość biologiczna (BV) białka sojowego równa się 74, a całej soi 96 (jajka kurze 97). Ponadto soja jest bogatym źródłem błonnika, tłuszczów nienasyconych, lecytyny, oraz witamin z grupy B. 100 g suchych nasion zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na potas w 45%, wapń w 24%, fosfor w 106%, magnez 65% oraz żelazo w 89%. Ponadto wywiera korzystny wpływ na funkcje mózgu, układu nerwowego i mięśni szkieletowych, ponieważ bierze udział w syntezie acetylocholiny.

Nasiona soi charakteryzują się dużą zawartością potasu, bo zawierają go aż 2132 mg. Również, w soi znajdziemy 240 mg wapnia, 743 mg fosforu, 216 mg magnezu, 8,9 mg żelaza, 0,78 mg witaminy E, 0,69 mg tiaminy (witamina B1), 0,189 mg ryboflawiny (witamina B2) oraz 1,18 mg niacyny (witamina PP).

Ponadto soja nie zawiera glutenu, a tofu oraz napoje „Mleczka sojowe”, są znakomitym zamiennikiem nabiałów zwierzęcych.

Dowiedziono, iż soja obniża stężenie cholesterolu.Wpływa korzystnie na obniżenie stężenia LDL. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. FDA (Agencja Żywności i Leków) zezwoliło producentom żywności w USA, umieszczać na produktach, które zawierają co najmniej 6,26 g białka sojowego, oświadczenie które informuje, że „25 g białka sojowego na dzień, jako część diety ubogiej w tłuszcze nasycone i cholesterol może zmniejszać ryzyko chorób serca”. Istnieją badania, które wykazują, że soja obniża u diabetyków poziom cukru we krwi. Łagodzi objawy menopauzy. Jest to możliwe dzięki fitoestrogenom, mającym podobne działanie do estrogenów. Zwiększa gęstość mineralną kości. Dowody wskazują na to, że soja może zwiększyć gęstość mineralną kości (BMD) lub spowolnić proces zmniejszania BMD u kobiet w okresie około menopauzalnym lub po menopauzie.

Kolejnymi związkami zawartymi w soi, którym przypisuje się korzystny wpływ na organizm, to izoflawony należące do grupy polifenoli. Wśród trzech głównych izoflawonów nasion soi wyróżnia się genisteinę, daidzeinę oraz glicyteinę. Warto tu nadmienić, iż genisteina spowalnia ponadto wzrost komórek nowotworowych, wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz zapobiega angiogenezie, czyli zapobiega tworzeniu w komórce nowotworowej naczyń krwionośnych, odgrywających istotną rolę w procesach progresji i powstawania przerzutów.

Każdy z nas ceni dobre samopoczucie, dlatego też każdy powinien dążyć do życia w jak najlepszej formie i zdrowiu. Doskonałą metodą ku temu jest wprowadzenie produktów sojowych do codziennej diety.